Başkan

    

BAŞKANIN MESAJI

Ayvalık, daha 1800’lerin sonlarında, Anadolu’nun Ege kıyılarında, İzmir’den sonra en önemli ticaret ve liman kentiydi. O günlerde Ayvalık’ta bir ticaret odası var mıydı, bilmiyoruz. Bildiğimiz, Ayvalık Ticaret Odası’nın kuruluş tarihinin 1923 olduğu... Yani, Oda’mız Cumhuriyet’le yaşıt...

Böylesine köklü bir geçmişe ve zengin bir birikime sahip olmak sorumluluğumuzu artırırken, hedeflerimizi gerçekleştirme yolundaki kararlılığımızı da güçlendiriyor.

Hedeflerimiz, ilk günden bugüne, belli ve net: Ayvalık’ın doğal, kültürel ve tarihi zenginliklerinin korunmasına öncülük etmek ve ekonomisine azami katkıda bulunarak yaşam kalitesinin yükselmesini sağlamak… Bütün faaliyetlerimizi bu perspektifle sürdürüyor, projelerimizi bu bağlamda geliştirip uyguluyoruz.

ATO olarak önemle üzerinde durduğumuz bir konu da, üyelerimizle olan ilişkilerimiz… Bizler, tüm üyelerimize eşit ve tarafsız hizmet sunmak için varız. Bunu yaparken onlarla sağlıklı bir iletişim kurmayı önemsiyor, gereksinimlerinin karşılanması için elimizden geleni yapmaya özen gösteriyoruz. Ayrıca çağımızın bir gereği olarak, bilgiye çabuk ulaşmaya, bu bilgiyi işlemeye ve hızlı bir şekilde üyelerimizle paylaşmaya özellikle dikkat ediyoruz.  

Ayvalık özel bir coğrafyada, önemli bir kent. Zengin geçmişi, benzersiz doğası, kültürel potansiyeli, marka değerine sahip ürünleri, sıradışı mutfağı ve uygar insanlarıyla kendine özgü bir ruhu var. Doğal olarak, “görülesi yerler” listelerinde hep en başlarda yer alıyor.

Öte yandan turizm, Türkiye’nin bacasız sanayisi ve lokomotif sektörü. 29 milyon turist ağırlayan, 23 milyar dolar gelir elde eden bir güce ulaştı. Ayvalık’ın, bu pastadan hak ettiği payı almasını sağlamak görevi hepimizin. Dolayısıyla, kentimizin bugününü ve geleceğini planlarken önceliği turizme vermek zorundayız.

Ayvalık aynı zamanda “zeytincilik başkenti”. Ekonomisinde zeytinyağının apayrı bir yeri var, Kentimizin zenginleşmesi adına ikinci lokomotif de zeytinyağıdır dersek, yanlış olmaz.

İşte Ayvalık Ticaret Odası olarak bu bakış açısıyla yola çıktık, üç yıllık bir sürecin ardından zeytinyağımız için “Coğrafi İşaret Tescil Belgesi” almayı başardık. Bunu yaparken temel hedefimiz, haklı bir üne sahip olan zeytinyağımızın kalitesini perçinlemek ve uluslararası alanda kabul görmesini sağlamaktı. Ayvalık zeytinyağını marka haline getirdiğimiz için çok mutluyuz.

 

Ayvalık'ın hemen karşı kıyısı Midilli… İki kıyı arasında “hızlı” bir trafik söz konusu. Midilli halkı ve sanayicileriyle günden güne güçlenen bir ticari köprü oluşturuyoruz. Amacımız bu köprüyü giderek daha sağlam temellere oturtmak.

Ayvalık’a yatırımcının davet edilmesi bir başka önemli başlık. Çok yönlü gelişmeyi ve kalıcı büyümeyi ancak bu yolla sağlayabiliriz. Bizler, sanayi alanı planlamasının gecikmeden sonuçlandırılmasının kentimizin kaderini değiştireceğine inanıyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımızı yoğunlaştırarak sürdürüyoruz.

Evet… Ayvalık Ticaret Odası, yüz yıldan bu yana var olan değerlerinden hiçbir şekilde ödün vermeden yoluna devam ediyor. Yönetim Kurulumuz, Meclisimiz ve personelimiz; şeffaf, ilkeli, çözüm odaklı ve hızlı hizmet anlayışıyla bir bütün halinde görevinin başında…

Üyelerimize verdiğimiz hizmetin kalitesini, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Oda/Borsa Akreditasyon sistemine dahil olarak standartlaştırmayı hedefliyoruz. Bu amaçla başladığımız Kalite Yönetimi sürecine 2010 yılında uygulamaya başladık ve TSE’den aldığımız ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası alarak bu çalışmalarımızı belgelendirdik. Asıl

Hedefimiz olan Akredite Oda olmak için ise yaptığımız başvuru 2011 yılında TOBB tarafından kabul edildi ve Odamız   8. Dönem Oda/Borsa Akreditasyon Sistemindeki Odalardan biri olmuştur.

Amacı Türk Oda/Borsa Sisteminin; Oda/Borsalarımız arasında kalite bilincinin yerleştirilmesi, Oda Sistemimizin iş dünyası nezdinde saygınlığının ve hizmet türlerinin artırılması, hizmet kalitelerinin iyileştirilmesi, Oda Sistemlerinin birbirine yakınlaşmanın sağlanması suretiyle Avrupa Oda/Borsa Sistemine uyumunun sağlanması olan bu sürece dahil olduğumuzda Odamızın kalitesini uluslar arası boyuta getireceğiz.

Tüm üyelerimizi sevgiyle selamlar, mutluluklar dilerim.

 

 Benhan İbrahim KANTARCI
 Yönetim Kurulu Başkanı

 

Adres: Fevzipaşa Mah. Eski PTT Sokak No:10 Ayvalık - Balıkesir   /   Tel: 0 266 312 56 60 - 0 266 312 15 17   /   Faks: 0 266 312 22 83   /   Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.