GMKA'dan Yeni Destek Programları

Güney Marmara Kalkınma Ajansı, 15,2 Milyon TL’lik iki yeni destek programına çıktığını açıkladı. Balıkesir Valisi ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Arslan’ın açıkladığı destek programlarıyla, KOBİ’lerin ihracata yönelik ve yenilikçi projeleri ile kamu kurumlarına yönelik sosyal kalkınma projeleri desteklenecek.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), 2011 yılı destek programı kapsamında iki yeni mali destek programına çıktı. 31 Ekim’de yapılan Yönetim Kurulu Toplantısı öncesinde Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan’ın açıkladığı destek programlarıyla 15,2 Milyon TL’lik destek Balıkesir ve Çanakkale’den gelen projelere aktarılacak. KOBİ’lere yönelik İhracat ve Yenilikçilik Destek Programı ile kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve çeşitli kamu kurumu niteliğindeki organizasyonların yararlanabileceği Sosyal Kalkınma Mali Destek Programıyla uygun nitelikteki başvurular desteklenecek.

TR22 Güney Marmara 2010-2013 Bölge Planı’nda belirlenen hedefler doğrultusunda çıkılan İhracat ve Yenilikçilik Mali Destek ve Sosyal Kalkınma Mali Destek Programları kapsamında projelere aktarılacak toplam tutarın 11.000.000 TL’si İhracat ve Yenilikçilik projelerine, 4.200.000 TL’si ise Sosyal Kalkınma projelerine verilecek. 

En büyük pay KOBİ’lerin İhracat ve Yenilikçilik projelerine

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın açıkladığı destek programlarında en büyük pay KOBİ’lerin İhracat ve Yenilikçilik konularında hazırlayacakları projelere aktarılacak.

İhracat ve Yenilikçilik Mali Destek Programıyla Ajans, Kalkınma Bakanlığının 9. Kalkınma Planındaki “Sanayi ve Hizmetlerde Yüksek Katma Değerli Üretim Yapısına Geçişin Sağlanması”; “Ar-Ge ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi” hedeflerine katkı sağlamayı amaçlıyor.

İhracat ve Yenilikçilik Mali Destek Programı Balıkesir ve Çanakkale bölgesindeki Türkiye ortalamasının altında bulunan kişi başına ihracatın artırılması ve bölgenin dünya ekonomisine eklemlenmesini hedefleniyor.

Ajans’ın açıkladığı İhracat ve Yenilikçilik Mali Destek Programı’na son başvuru tarihi ise 27 Ocak 2012 saat: 17.00 olarak belirlendi.

Sosyal Kalkınmaya büyük destek

GMKA’nın çıktığı ikinci mali destek programı ise sosyal konuları kapsıyor. Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı ile Ajans, Kalkınma Bakanlığının 9. Kalkınma Planındaki “Eğitimin İşgücü Talebine Duyarlı Hale Getirilmesi”, “Eğitim Sisteminin Geliştirilmesi”, “Sağlık Sisteminin Etkinleştirilmesi”, “Gelir Dağılımının İyileştirilmesi”, “Sosyal İçerme ve Yoksullukla Mücadele, Sosyal Güvenlik Sisteminin Etkinliğinin Artırılması”, “Kültürün Korunması ve Geliştirilmesi” ve “Toplumsal Diyaloğun Güçlendirilmesi”  hedeflerine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Sosyal Kalkınma Mali Destek Programına Balıkesir ve Çanakkale bölgesinde faaliyet gösteren kamu kurumları, meslek odaları, STK’lar ve çeşitli yasalarla kurulmuş kooperatifler ve birlikler başvurabiliyor. Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı’nın son başvuru tarihi, 23 Aralık 2011 saat:17.00.

Ajans önümüzdeki günlerde il merkezlerinde ve ilçelerde KOBİ’lere, kamu kurumlarına ve STK’lara yönelik destek programları, proje yazma ve uygulama eğitimleri vermeyi de planlıyor. Eğitim takvimini öğrenmek ve destek programları hakkında daha fazla bilgiye GMKA’nın resmi internet sitesinden ve Ajansın 0266 246 10 00 ile 0286 211 00 81 nolu telefonlarından ulaşılabileceği kaydediliyor.

Destek Programları hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

Destek Programlarına online başvuru yapmak için tıklayınız...

Adres: Fevzipaşa Mah. Eski PTT Sokak No:10 Ayvalık - Balıkesir   /   Tel: 0 266 312 56 60 - 0 266 312 15 17   /   Faks: 0 266 312 22 83   /   Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.