12.Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri Geride Kaldı

Ayvalık Ticaret Odası ve Ayvalık Belediyesi'nin işbirliğiyle düzenlenen 12. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri 4-6 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi.

"Her Hasat Bir Barış Buluşmasıdır" sloganıyla düzenlenen Hasat Günleri her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir katılımla gerçekleşti.Hasat Günleri 4 Kasım Cuma günü başladı. "Zeytine Minnet Yürüyüşü" ile başlayan Hasat Günleri, Ayvalık Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan "Zeytinyağı Pazarı" nın açılışıyla devam etti.  Açılışta konuşan Yönetim Kurulu Başkanımız Benhan İbrahim Kantarcı barış vurgusu yaparak "2005 yılında başladığımız Hasat Günleri'nde önemli mesajlar vererek devam ediyoruz. ' Zeytin Altından Değerlidir' dedik,'Zeytinimi Seviyorum' dedik, 'Ortak İstek, Zeytine Destek' dedik, 'Zeytin Varsa Hayat Var' dedik.  Ülkemizin şu anda ulusal uzlaşma ve barışa ihtiyacı olduğu için bu yıl da ' Her Hasat Bir Barış Buluşmasıdır" diyoruz" diye konuştu.  Kantarcı sözlerine şöyle devam etti: " Hedefimiz zeytinyağının pazar payını arttırmak. Kişi başı tüketimi daha fazla arttırmak ve buna paralel olarak dünya pazarındaki marka değerini yükseltmektir. Zeytinyağı üreticisi Akdeniz ülkelerinde kişi başı ortalama zeytinyağı tüketimi  10-15 litre iken Türkiye'de ise 800 gramdan ,son yıllarda artışla, 2 litreye yükselmiştir. Yaptığımız bu çalışmaların zeytinyağı tüketiminin artmasında etkili olduğuna inanıyorum. Devlet desteği  ile zeytin ağacı dikimi 180 milyon ağaca yükseldi. Yani dikimler mahsul verdiğinde zeytinyağı rekoltesi o oranda yükselecek. İşte bu nedenle iç tüketim kadar dış satımlarda markalaşma büyük önem taşıyor."

Daha sonra Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ve Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ile birlikte Başkanımız Benhan İbrahim Kantarcı pazarda stand açan firmaları ziyaret etti.

Açılışın ardından Ayvalık Belediyesi Orhan Peker Sanat Galerisi'nde Hasat Günleri kapsamında açılan "Komşunun Işığı" adlı serginin açılışı gerçekleştirildi.

Bu yıl Hasat Günleri'ne paralel olarak düzenlenen " Ayvalık Tatları " etkinliklerini de Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerimiz ziyaret ettiler.

Cuma günü düzenlenen bir başka etkinlik ise her yıl düzenlenen sektörel panel oldu. Panel bu yıl Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi / Zeytin Müzesi'nde gerçekleşti.  "Ayvalık Zeytin Çeşidinin Özellikleri ve Tek Çeşit Yetiştiriciliğinin Artıları-Eksileri" konulu panelde moderatör olarak Edremit Zeytincilik Üretme İstasyonu Müdürü Murat Küçükçakır,  Odamız bünyesindeki ATO Zeytinyağı Duyusal Tadım Panel Lideri Suzan Kantarcı Savaş ve İtalya'dan uluslararası zeytinyağı danışmanı Antonio Lauro ise panelde konuşmacı olarak yer aldılar.

Cuma akşamı  Kişisel Gelişim Uzmanı, Eğitimci ve Yazar Dr. Şaban Kızıldağ " Herşeye Rağmen Mazeret Yok" isimli tek kişilik gösterisini İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdi.  Büyük bir beğeniyle karşılanan gösteri izleyenlere keyifli bir akşam yaşattı.

5 Kasım Cumartesi günü Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi " Her Hasat Bir Barış Buluşmasıdır" temalı panele ev sahipliği yaptı. Açılış konuşmasında zeytinyağında markalaşmaya dikkat çeken  Başkanımız Benhan İbrahim Kantarcı şöyle konuştu: "Türkiye dünyanın 5. Zeytinyağı üreticisi, yıllık üretimimiz 2015-2016 döneminde 143 bin ton. Dünyanın en büyük üreticisi (1.200.000 ton ile) İspanya. İkinci üretici konumunda ise 350 bin ton ile İtalya'yı görüyoruz. Dünya zeytinyağı ithalatına bakacak olursak en büyük alıcı İtalya.

Dünya zeytinyağı ihracatına bakacak olursak 2. En büyük satıcı konumunda gene İtalya'yı görüyoruz. İtalya'daki önemli zeytinyağı firmalarının bazılarının da İspanyollara ait olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Peki biz ne yapıyoruz ?  5. Büyük üretici olan Türkiye dünya zeytinyağı ihracat pazarından aldığı pay ise % 1.

Burada ters giden bir şeyler yok mu? Tabii ki iç pazarda zeytinyağı tüketimini arttırmak önemli hedeflerimizden olmalı. Ama birinci hedefimiz dünya zeytinyağı pazarında malımızı tüketiciyle buluşturmak için ne yapmalıyız? Nasıl markalaşmalıyız?

Son yıllarda devletimizin zeytin dikimine vermiş olduğu teşviklerle 2023 yılı zeytinyağı üretimimizin 400 ila 500 bin ton olacağı öngörülüyor. Peki buna hazır mıyız?

Ürettiğimizin malı katma değerinin yüksek olması, ithalat yaparak ürettiğimizden fazla satmak, üretimimizin verimliliğini arttırarak rekabetçi olmak. Pazarda önemli oyuncu olmak istiyorsak bunları başarmamız gerektiğini düşünüyorum. "

Panelde Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise şu şekilde konuştu: "Geçmişte söktük yıktık beton yaptık. Sonra 1995 yılında bir yasa çıktı. Zeytin korundu. Yasa tekrar çıkarsa, zeytin ağacı ağlayacak, feryat edecek. Zeytin ağacı milli değerimizdir. Zeytin bizimdir. Zeytinyağı bir sağlık iksiridir. Bu coğrafyada, Ege'de zeytin bir hayattır. Bir yaşam şekli ve kültürdür. Bu yüzden de Maden Yasası kesinlikle çıkarılmamalı ve zeytin ağaçlarına kıyılmamalıdır."

Çok büyük bir katılımın olduğu panelde usta gazeteci Prof. Dr. Güngör Uras paneli yönetti.  Ünlü beslenme uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay ve İsrail'den zeytincilik proje yöneticisi Oded Salmon ise  paneldeki konuşmacılar oldu. Canan Karatay yaptığı sunumla zeytinyağının sağlık için ne kadar faydalı olduğunu vurgularken Oded Salmon da İsrail'deki zeytin yetiştiriciliği hakkında bilgi verdi.

Panelin ardından Hasat Günleri Altınova'da devam etti. Altınova Hacı Bayram Veli Cami Meydanı'ndaki hasat şenliğine binlerce kişi katıldı. Şenlikte yemek ikramları yapıldı, kurulan oyun parklarında çocuklar eğlendi, Zeytin Çekirdekleri ve Evrenin Sesi müzik grubu konser verdi ve binlerce kişiye keyifli bir Cumartesi günü yaşattı.  Aynı saatlerde yine Altınova'da temsili zeytin hasadı yapıldı.

Öğleden sonra ise Ayvalık Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan Zeytinyağı Pazarı ziyaret edildi. Ayvalık zeytinyağı markaları yeni hasat zeytinyağlarını bu pazarda satmaya başladılar. Makina, ekipman, ambalaj, turizm sektöründeki firmalar da pazarda yer alarak ürün ve hizmetlerini pazarı ziyaret eden binlerce kişiye tanıtma imkanı buldular.

Cumartesi günü Cunda'daki Güneş Saati Meydanı'nda AIMA ( Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi) bir konser verdi.

Hasat Günleri'ndeki son etkinlik ise 6 Kasım Pazar günü Cunda sahilinde gerçekleştirilen yoga etkinliği oldu.

Adres: Fevzipaşa Mah. Eski PTT Sokak No:10 Ayvalık - Balıkesir   /   Tel: 0 266 312 56 60 - 0 266 312 15 17   /   Faks: 0 266 312 22 83   /   Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.