Zeytincilik Yasasına Karşı Ortak Açıklama

29 Mayıs 2017 tarihinde Burhaniye'de bir araya gelen Körfez bölgesinde üretim yapan zeytinciler, TBMM gündemine taşınan Zeytin Ağacı Koruma Kanunu değişikliğine karşı çıkarak zeytinlik alanların yok edilmemesini istedi.

Odamız Meclis Üyesi ve Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Aydın Şensal yaptığı açıklamada gündemde olan yasa değişikliği ile birlikte dekarda 15 adetten az ağaç olan yerlerin zeytinlik sayılmayacağını. Şensal konuşmasına şöyle devam etti : 'Bu yasa değişikliğine  göre ülkede zeytinlik kalmayacak. Eski zeytinlikler seyrek dikildiği için bu vasfa uygun zeytinlik yoktur. Bütün zeytinlikler zeytinlik kapsamından çıkacak. Zeytinyağı ilaçtır. Ülsere çaredir. Yarayı iyileştirir. Zeytinyağı bebeğin kremidir, kanserin düşmanıdır. Yasanın geçmesi halinde, yediği içtiği her şeyden kuşku duyan halkın sağlıklı besine ulaşma hakkı engellenecek. Yasanın geri çekilmesini istiyoruz.'

burhaniye

Adres: Fevzipaşa Mah. Eski PTT Sokak No:10 Ayvalık - Balıkesir   /   Tel: 0 266 312 56 60 - 0 266 312 15 17   /   Faks: 0 266 312 22 83   /   Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.