Zeytin Yasa Değişikliğine Karşı Lobi Çalışmalarımız

Change.org'da  Oda Meclis Üyemiz ve Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Aydın Şensal tarafından başlatılan "Zeytin Hayattır" kampanyasına yaklaşık 300 bin kişi imza verdi. Toplanan imzaları Aydın Şensal ve Yönetim Kurulu Üyemiz Zeynep Kürşat Alumur  TBMM'de grubu bulunan dört partiye de teslim etti. İmza dosyalarını sırasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Grup Başkan Vekili Erhan Usta, AKP Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı ve HDP Grup Başkan Vekili Filiz Kerestecioğlu teslim aldı.

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nda zeytinliklerle tesis yapılmasını öngören düzenlemeler yoğun tepkiler üzerine, AKP, CHP ve MHP'li komisyon üyelerinin ortak önergesiyle geri çekildi.

Kamuoyunda haftalardır tartışılan yasanın geri çekilmesiyle zeytinlik alanları içinde ve bu alanlara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin gelişmesine mani olacak hiçbir tesis kurulamamasına ilişkin madde değiştirilmemiş oldu.

Zeytin üreticilerin görüşü almadan hazırlanan, üstelik tarımla ilgili değil, sanayiyle ilgili komisyonda görüşülen tasarıya her kesimden tepkiler yükselmişti. Muhalefet partileri milletvekillerinin yanı sıra üretici örgütleri, yerel yönetimler, çevreciler, sanatçılar, STK'lar ve her kesimden yurttaşın yarattığı kamuoyu baskısıyla ulaşılan bu sonuç sevinçle karşılandı.

2017-06-14-PHOTO-00000013  2017-06-14-PHOTO-00000021

Adres: Fevzipaşa Mah. Eski PTT Sokak No:10 Ayvalık - Balıkesir   /   Tel: 0 266 312 56 60 - 0 266 312 15 17   /   Faks: 0 266 312 22 83   /   Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.