TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Hasat Günleri'ne Katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu 5 Kasım Pazar günü 13. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri'ni ziyaret etti.

Odamızın davetlisi olarak Ayvalık'a gelen Hisarcıklıoğlu'na TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri de eşlik etti. Hasat Günleri kapsamında açılan Zeytinyağı Pazarı'nı gezen Hisarcıklıoğlu katılımcı firmaların hepsini ziyaret etti.  Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer'i ziyaretinin ardından Odamızda zeytinyağı sektör temsilcileri, bölge oda-borsa yöneticileri ile bir araya gelen Hisarcıklıoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ayvalık Ticaret Odası sayesinde Ayvalık zeytinyağının coğrafi işaret aldığını belirtirken, "Şimdi de Avrupa'da tescil ettirmek için girişimlere başladı. Avrupa'da Ayvalık Zeytinyağı bir marka olacak. Biz de bu süreçte her türlü desteği veriyoruz, vereceğiz. İnanıyorum ki, belediyemizin ve odamızın bu güzel çalışmaları sayesinde, Ayvalığın dünyaca ünlü zeytinyağı, hak ettiği noktaya ulaşacak" dediTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada bu etkinliğin hem Ayvalığın, hem de ülke ve ilçe ekonomisi için çok önemli olduğuna işaret etti. İnsan ömrünü uzatan üç ürün olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Bunları üçü de Türkiye'de yetişiyor; Zeytin, fındık ve üzüm. Ama biz bunların kıymetini hala tam olarak bilmiyoruz. Üstelik Zeytin hem zenginlik, hem barış sembolü. Zeytin ağacı, Ööyle bir ağaç ki, bin yıl yaşıyor. Başka hiç bir ağacın ömrü bu kadar değil. Zeytinin anavatanı bu coğrafya.  Dünya zeytin üretiminin yüzde 90'ı Akdeniz havzasında yapılıyor. Türkiye olarak dünya zeytin üretiminde İspanya, İtalya ve Yunanistan'ın ardından 4. sıradayız. Bu sene ihracat anlamında iyi geçti. 100'den fazla ülkeye zeytinyağı ihraç ediyoruz. 2017 sezonunda zeytinyağı ihracatımız, önceki sezona göre yüzde 216 arttı ve 55 milyon dolardan 174 milyon dolara yükseldi" dedi.

IMG 559  ayvalık to 35-Zeytinyağı tüketimini artırmalıyız

Son 4 sezondaki en yüksek ihracat rakamına ulaşıldığına değinen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Türkiye'de zeytinin çok sevildiğini hatırlattı. Sofralık zeytin tüketiminde dünyada Türkiye'nin ilk sırada olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: "Fakat zeytinyağı tüketiminde diğer üretici ülkelere göre çok gerilerdeyiz. Komşumuz Yunanistan'da kişi başına tüketim 20 litre seviyesinde. Bizdeyse 2 litre civarında. Bunu mesela 5 litreye çıkarabilsek, zeytinyağının pazarlama sorunu kalmaz. İşte Ayvalık, bu vizyonla 13 senedir müthiş bir performans gösteriyor. Burada hem Ayvalık zeytinyağını tanıtıyor, hem de zeytinyağı kullanma kültürünü yayıyorsunuz. Sizlerin bu büyük gayreti ve emeğinin de sayesinde, 13 sene önce 100 gram civarındaki kişi başı tüketim, bugün 20 katına çıktı ve 2 litreye ulaştı. Bu rakamı yükselten de kabul edelim ki Egeliler, yani sizlersiniz. Akdeniz tipi beslenmenin trend olduğu günümüzde, bu tüketimin çok daha fazla olması gerekiyor. Öte yandan artık hedef dünyaya açılmak. Bunun yolu da markalaşmaktan geçiyor. Coğrafi işaret bunun ilk adımıydı.  İnşallah sizler devamını da getireceksiniz. Burada her şey var; Allah her şeyi vermiş. Ayvalık dünyaca ünlü zeytin ve zeytinyağı ile barışın ve hoşgörünün şehri."

-Markalaşma vurgusu

"Ayvalık zeytini hem yağlık üretime hem de sofralık üretime uygun. Her ürettiğiniz ayrıca meşhur; Ayvalık tostunuz, lor tatlınız, sakızlı dondurmanız var. Turizm desen o da var. İrili ufaklı 22 adaya sahipsiniz.sı, Cunda'sı, Sarımsaklı, Altınova burada. Ayvalık,  Dünyanın en uzun kumsal plajı, mimari ve kendine özgü tarihi dokusuyla burası adeta turizm cenneti. Bütün mesele bu işi alıp daha çok para kazanır hale getirmek. Bunun da yolu tek bir yerden geçiyor. Yaşadığın mekânı, ürettiğin ürünü, ülkeni marka yapmak.  Ben bu konuyu her yerde uzun uzun anlatırım ama burada gerek yok. Siz zaten Ayvalığı marka yapmak adına önemli çalışmalar yapıyorsunuz.Atıl durumdaki Kırlangıç Zeytinyağı fabrikası projesini hayata geçirip, Ayvalığa soluk aldıracak bir yaşam merkezine dönüştürüyorsunuz. Yine Ayvalık Belediye Başkanımız ile Ayvalık Oda Başkanımız, ortak hedef belirlemiş; Ayvalığı UNESCO Kültür Mirası Listesine sokacaklar.

Sizler de bu azim ve birliktelik olduğu müddetçe eminim bunu da başaracaksınız. Zaten Ayvalık şimdiden Türkiye'de en yaşanabilir ilk 5 ilçesi arasında yer alıyor. En kaliteli ve lezzetli zeytinyağının üretildiği Ayvalık'ta arazisinin yüzde 60'ı zeytinlik. O yüzden de hepimiz Ayvalığın kıymetini bilelim. Ayvalığı, doğayı ve, zeytin ağaçlarını koruyalım."

-Yerli otomobil

Geçtiğimiz günlerde 5 büyük girişimcinin elini taşın altına koymasıyla yerli otomobil için yola çıkıldığını anlatan Hisarcıklıoğlu, bu projenin milli geliri 10 bin dolardan 25 bin dolara çıkarma projesi olduğunu anlattı. Hisarcıklıoğlu "2019'da prototip yapılacak, 2021'de de üretim olacak. Türkiye'nin  en önemli projelerinden birisi bu.

-Ayvalık için okul sözü

Öte yandan Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı ve meclis üyeleri Hisarcıklıoğlu'ndan ilçeleri için bir lise istedi. TOBB Başkanı M. Rİfat Hisarcıklıoğlu da 81 ile yapılacak okulların ardından Ayvalığa da bir okul kazandırma sözü verdi.

  IMG 69 IMG 87

  IMG 123 IMG 159

  IMG 183  IMG 191

  IMG 210  IMG 234

  IMG 259  IMG 279

  IMG 324  IMG 499

  IMG 406  IMG 559

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adres: Fevzipaşa Mah. Eski PTT Sokak No:10 Ayvalık - Balıkesir   /   Tel: 0 266 312 56 60 - 0 266 312 15 17   /   Faks: 0 266 312 22 83   /   Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.