'ZEYTİNYAĞI, SAĞLIK KAYNAĞI' PANELİ KÜÇÜKKÖY KÜLTÜR MERKEZİNDE YAPILDI

14. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri etkinlikleri sloganı '' Zeytinyağı, Sağlık Kaynağı'' ile aynı ismi taşıyan panel, Halil Başyazgan Küçükköy Kültür Merkezinde 28 Ekim Pazar günü gerçekleşti. Panel Konuşmacıları Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş, Prof. Dr. Timur Timurkaynak ve Diyetisyen Serap Akyol idi. Panelin Moderatörlüğünü ise UZZK Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet yaptı.

Etkinliğe Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zekai Kafaoğlu da katıldı. Sağlık için zeytinyağının önemine dikkat çeken Kafaoğlu, en kaliteli zeytin ve zeytinyağının Ayvalık'ta üretildiğini vurguladı. Sayın Kafaoğlu '' Zeytin ve zeytyinyağını el birliğiyle hak ettiği yere getirmeliyiz'' diye konuştu.

Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Levent Tıp Merkezi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Timur Timurkaynak, uzun yaşamın iksirinin zeytinyağı olduğunu belirtti. Akdeniz- Ege mutfağı tipi beslenmenin en sağlıklı beslenme tipi olduğunu söyleyen Timurkaynak, her gün bir kaşık zeytinyağıyla güne başlamanın kalp krizi riskini azalttığını söyledi.

Ayvalık'ın en iyi çiftçisi ödülüne layık görülen Mehmet Yavaş'a törenle ödülü verildi.

Panel sonrası Küçükköy'de Turgut Baygın tarafından Zeytinli Şiirler Dinletisi yapıldı ve Zeytin Çekirdekleri bir konser verdi. Katılım sağlayan halkımıza ve misafirlerimize Küçükköy'e ait boşnak böreği, soka, kuru et, şekerpare gibi yöresel yemekler ikram edildi. İkram edilen yemeklerden misafirlerimiz memnun kaldıklarını dile getirdiler, etkinliğe sağlanan yüksek katılım da bizleri mutlu etti. 

panel 1 panel 2 panel 3

panel 12 panel 4 panel 5

panel 6 panel 7 panel 11

kucukkoy 2 kucukkoy 1 DSC 6456

 

 

Adres: Fevzipaşa Mah. Eski PTT Sokak No:10 Ayvalık - Balıkesir   /   Tel: 0 266 312 56 60 - 0 266 312 15 17   /   Faks: 0 266 312 22 83   /   Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.