Üyelerimizin Dikkatine

Sayın Üyemiz,

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nün 10.12.2012 tarih, 14412 sayılı, İşyeri Yetkilisi hakkındaki açıklaması aşağıdadır. Bilgilerinize sunarız.

"Bilindiği üzere 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30 Haziran 2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazete'de  yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Kanunun 6ncı maddesine göre ve yürürlük maddesinde belirtilen süreler dikkate alınarak, Kanun kapsamında yer alan işyerlerinin tamamında en az bir iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirilmesi gerekmektedir.

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri olarak adlandırılan bu iş iç sağlılı ve güvenliği (İSG) profesyonelinin işyerlerinde görevlendirilmesi yükümlülüğünün işverenlerce yerine getirilip getirilmediğinin Bakanlığımızda takibi ise Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlarına dayalı olarak çalışan elektronik bir sistem marifetiyle yerine getirilecektir.

Sürecin devamında, her bir işyerinin "işyeri yetkilisi" olarak SGK'ya bildirilen çalışanlarının e-devlet şifrelerini almaları ve bahse konu elektronik sisteme isimlerine tanımlı olan şifreleriyle erişim sağlayarak, yetkilisi oldukları işyerinde görevlendirilen işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelini elektronik ortamda Bakanlığımıza bildirmeleri gerekecektir."

İSG Kanununun  26ncı maddesine göre sözkonusu İSG profesyonellerinin  (tamamının) görevlendirilmesi hükmüne aykırılığın aylık 12.500 TL idari para cezası gerektiren bir durumdur. Sözkonusu İSG profesyoneleriinin işyerlerinde görevlendirilmesi işlemlerinin elektronik sistem üzerinden yapılmamış olması durumunun, Bakanlık tarafından işyerinde bahse konu İSG profesyonellerinin görevlendirilmediği şeklinde işleme alınacaktır.

Adres: Fevzipaşa Mah. Eski PTT Sokak No:10 Ayvalık - Balıkesir   /   Tel: 0 266 312 56 60 - 0 266 312 15 17   /   Faks: 0 266 312 22 83   /   Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.